Görsel Tasarım

Söyleşi


Poster, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin vereceği genel Türkçe kurslarının tanıtımı amacıyla hazırlanmıştır. Poster çalışması, Türkçe eğitimini anlatmak üzere Türk kültürüne katkısı yadsınmaz Anadolu kültürü desenleri, Türk mümari kültürüne etki etmiş Roma yapısını ve Anadolu'da yaşamış onal Uygarlık sembollerini içererek dilin oluşumuna katkıda bulunan unsurlar sergilenmek istemiştir.

Lale, Ural, Altay dağlarından bu yana Türklere eşlik etmiş, Türklerle birlikte Anadoluya gelmiş ve oradan Avrupa'ya yayılmış bir imgedir. Lale Türktür. Ona aittir, Onu özetler. Bu imge vurgusu, Hz.Süleyman mührü (Mühr-ü Süleyman) olan aynı zamanda Türkler’in camilerinde, saraylarnda, kitaplarnda, Müslüman denizcilerin armalarında ve hatta şifalı addedilen gömleklerinde dahi kullanılan, Teke sancağı olarak da bilinen altı köşeli yıldız deseniyle güçlendirilmiştir.

Yunus Emre Vakfı; Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla kurulmuş bir kamu vakfıdır.
Yunus Emre Enstitüsü ise Vakfa bağlı bir kuruluş olarak bu Kanunun amaçlarını gerçekleştirmek üzere yurt dışında kurduğu merkezlerde yabancılara Türkçe öğretimi çalışmalarının yanı sıra ülkemizin tanıtımı amacıyla kültür ve sanat faaliyetleri yürütmekte, ayrıca bilimsel çalışmalara destek vermektedir.
2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında 40’dan fazla kültür merkezi bulunmaktadır. Kültür merkezlerimizde verilen Türkçe eğitiminin yanı sıra, farklı ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla yapılan işbirlikleri ile Türkoloji bölümleri ve Türkçe öğretimi desteklenmektedir. Kültür merkezleri aracılığıyla kültür ve sanatımızı tanıtmak amacıyla birçok etkinlik düzenlenmekte, ulusal veya uluslararası etkinliklerde ülkemiz temsil edilmektedir.

..\Img\Preview\100\Turk-dilini-bizimle-ogrenin.jpg Poster çalışması, Yunus Emre Kültür Merkezinin vereceği genel Türkçe kurslarının tanıtımı amacıyla Sanat Modern Afiş Tasarım Şirketi tarafından hazırlandı. Türk Dilini Bizimle Öğrenin Afiş Tasarım Şirketi, Afiş Firması, Afiş Tasarımcısı, Yunus Emre Kültür Merkezi, Afiş Fiyatları, Afiş Tasarım Fiyatı

Yorumunuz