Görsel Tasarım

Söyleşi


Poster tasarım çalışması, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğrencisinin Bienal '14 'Tuzlu Su' projesi için hazırlanmıştır. Poster içerisinde bulunan fotoğraftaki eser ise, Aborjinlerin Yirrkala yerlilerine ait ağaç kabuğu dilekçesidir. Djambawa Marawili, bu eserinde İstanbulu anlatmaktadır. İstanbul’un coğrafi yapısını ve keşmekeşliğini betimlemiş ve aynı zamanda bunu cehenneme benzetmiştir.
Ağaç kabuğu dilekçeleri, Avustralya Aborjinlerinin Toprak Hakları’nın kazanılmasında işlevsel olduysa da daha yeni tarihli bir dizi resim, Deniz Hakları’nın kazanılmasında merkezi bir öneme sahip oldu.
1966’da yasadışı yollardan Asya levreği avcılığı fark edilince ve Gajjanali kutsal bölgesinde -insan - timsah karışımı tanrı Baru’nun yurdu- kesilmiş timsah kafalarının bulunması üzerine Yolngu Halkı, bu bölgede ticari ve eğlence amaçlı balıkçılığın yasaklanması için hukuki süreç başlattı. Yolngu sanatçıları bilgilerini bu resimler aracılığıyla Deniz Hakları için yapılan duruşmalarda tartışılan birer kanıt haline getirdi.
Bugünkü adıyla ‘Tuzlu Su’ resimleri (1998 - 2008) topraklarının kıyısındaki gelgit suları üzerindeki vesayet haklarını kanıtlar. İstanbul Modern’de bu ağaç kabuğu resimlerinin seksen tanesinden oluşan bir seçki sergilenmekte. Kuzeydoğu Armhem Land’deki Yolngu’ya ait deniz ve gelgit bölgelerini soyut ve figüratif bir üslupla resmeden resimler, bölgedeki birçok akıntı ve derinliği, yüzeyi, hareketi ve tatlı su ile tuzlu suyun karışmasını bir döngü içerisinde anlatıyor - gökyüzü ve ırmaklardan denize, ardından tekrar enbaşa.- Tuzlu Su davası ve temyizi 2005’ten, Avusturalya Yüksek Mahkemesi, Yolngu halkında ‘gelgitin ekti alanı haddinde’ Deniz Hakları’nı teslim ettiği 2008’e kadar sürdü. Bu, Avustralya’da yerli haklara Deniz Hakları’nın teslim edildiği ilk dava oldu.

..\Img\Preview\100\Tuzlu-su.jpg Poster tasarım çalışması, Mimarlık bölümü öğrencisinin İstanbul Bienal Tuzlu Su projesi için Sanat Modern Poster Tasarım Şirketi tarafından hazırlandı. Tuzlu su / Aborjinler Tuzlu Su, Poster Tasarım Fiyatı, Poster Tasarım Şirketi, Poster Tasarım, İstanbul Bienali, Poster Fiyatları

Yorumunuz